polski kościół w Niemczech

Polska Misja Katolicka w Niemczech (w skrócie PMK) składa się z 65 Misji skupionych w pięciu dekanatach. W duszpasterstwie polonijnym posługuje obecnie ok. 100 księży. Połowa z nich to zakonnicy, pozostała część stanowią kapłani wywodzący się z różnych diecezji polskich. W duszpasterstwie pracuje także 9 sióstr zakonnych.

Polonijne duszpasterstwo to przede wszystkim sprawowanie sakramentów św. i katechizacja. Duszpasterze polscy odprawiają systematycznie niedzielne i świąteczne Msze św., głoszą Słowo Boże, przygotowują do sakramentów, odwiedzają chorych oraz słuchają spowiedzi św.

Msze św. w języku polskim odprawiane są regularnie w ok. 300 kościołach lub kaplicach na terenie Niemiec. Ponadto duszpasterze polscy spieszą z pomocą grupom pracowników sezonowych celebrując specjalnie dla nich Eucharystie w dogodnym czasie i miejscu.

Spowiedź św. w jezyku polskim możliwa jest w Misjach na bieżąco w ustalonych godzinach, a w okresie Adwentu i Wielkiego Postu odbywa się łącznie w ok. 500 kościołach.

PMK prowadzi ponadto katechizacje dzieci, młodzieży i dorosłych. W każdym roku odbywa się przygotowanie do chrztu św., do I Komunii św., do sakramentu bierzmowania i małżenstwa. Swoją obecność w poszczególnych Misjach zaznaczają również objęte duszpasterską troską różne ruchy i grupy formacyjne: Droga Neokatechumenalna, Odnowa w Duchu Świetym, Oaza, Kręgi Rodzin itp. W wielu ośrodkach misyjnych istnieją ponadto: schole, chóry, zespoły i grupy śpiewu, grupy ministrantów i lektorów oraz grupy taneczne, folklorystyczne, teatralne i inne (np. typu sportowego) .

Często obok placówek PMK prowadzone jest także poradnictwo rodzinne i fachowa pomoc prawna.
Nie ulega wątpliwości, iż charakterystycznym rysem duszpasterstwa polonijnego jest pobożność maryjna, pielęgnowana w wielu ośrodkach polonijnych. Z tej racji co roku organizowane są liczne pielgrzymki do sanktuariów maryjnych w samych Niemczech i na świecie. W kalendarz dorocznych uroczystosci w ramach PMK wpisane są tzw. „pielgrzymki polonijne” do następujących miejsc: Neviges, Kevelaer, Altötting, Beuton n/Dunajem, Maria Eich, Maria Buchen, Hannover i Mannheim.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: